hotspot internet paylaşma

İhtiyacımız olan her şeyi internet üzerinden sağladığımız şu günlerde internetsiz bir dünya artık düşünülemez. Bu nedenle kullanılan akıllı cihazlarda sürekli bir internet bağlantısının bulunması hayatın yaşanabilir olması ve işlerin aksamadan devam etmesi için vazgeçilemez bir gerekliliktir. İş toplantılarından alışverişe, doktor randevularından ödev hazırlamaya kadar hayatla iç içe olan pek çok şey internet sayesinde dünyanın her noktasından ulaşılabilir bir hale geldi. İnternet bağlantısının bulunmaması günlük hayatı ve iş hayatını olumsuz şekilde etkiler. Bu durumda elektronik cihazlar üzerindeki internet paylaşım özelliği kullanılarak, var olan bir internet bağlantısına erişim sağlanabilir.

Cep telefonlarının önemli bir özelliği olan Hotspot ya da Tether internet paylaşımını mümkün kılar. Telefondan telefona, tablete ya da bilgisayara internet bağlantısını paylaşmayı sağlayan Hotspot özelliği, klasik bir Wi-Fi bağlantısı gibi çalışır. İnternet erişimi olmayan bir ortamda mobil veri kullanılarak aktif hale getirilen bu özellik, erişimi olmayan bir cihazın Hotspot ağını kablosuz ağ gibi algılamasını ve bu ağa bağlanmasını sağlar. Bu şekilde bilgisayardan, tabletten ya da telefondan başka bir telefonun mobil veri ağına bağlanılarak internet özelliklerinden faydalanmak mümkündür.

Hayat kurtarıcı bir yöntem olan hotspot özelliğinin kullanılması için telefonlarda yapılması gereken işlemler vardır.

Android Telefonda İnternet Paylaşımı

Android cihazlarda mobil veriyi diğer cihazlarla paylaşmak için Ayarlar menüsünü kullanmanız gerekiyor. Telefonun marka ve modeline göre bu kısımda kullanılan isimler değişse de, paylaşım özelliğini aktif hale getirmek için Ağ ve İnternet bölümüne girin. Bu bölümde Hotspot ve Tethering seçeneğine dokunun ve paylaşım ayarları menüsünü açın. Paylaşım ayarlarında internet paylaşımını USB kablosu kullanarak veya bluetooth yoluyla yapmak için farklı seçenekler bulunur. Buradan “Kablosuz Hotspot” özelliğini aktif hale getirdikten sonra sonra telefonunuzun varsayılan olarak bir ağ adı ve şifresi karşınıza çıkacaktır dilerseniz bunları düzenleyebilirsiniz. Bu ağa bağlanmak isteyen cihazlar kablosuz ağ üzerinden şifreyi girerek internet erişimi kazanabilirler.

iOS Telefonda İnternet Paylaşımı

iOS telefonlarda internet paylaşımı yapmak için;

Ayarlar – Hücresel – Kişisel Erişim Noktası seçilir. Burada kişisel erişim noktası simgesine dokunulduğunda özellik aktif hale gelir. Android cihazlarda olduğu gibi kendinize özel ağ adı ve şifresi oluşturabilirsiniz. Belirlenen ağ adı ve şifresi kullanılarak internet bağlantısı olmayan cihazlar internete erişim sağlayabilirler.

Görsel kaynak: Banner vector created by katemangostar – www.freepik.com

İlgini çekebilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji