Seo neden önemlidir

Search Engine Optimization, kısaca SEO “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklinde tanımlanan bir terimdir. İnternet görünürlüğü açısından en temel özelliklerden olan SEO, bir internet sitesinin arama motorunda üst sırada çıkmasını ve daha kolay bulunmasını sağlar. Kısaca, arama motoru üzerinde aratılan kavramı içeren SEO uyumlu internet sitelerinin, daha fazla kullanıcıya ulaşması mümkün olur.

Seo neden önemlidir

Düşük yatırım maliyetine rağmen yüksek gelir kazanmaya yardımcı olan SEO, dijital pazarlama stratejileri arasında oldukça önemlidir. İnternet görünürlüğü artan firmalar, rakip firmalar arasından kolaylıkla sıyrılabilir ve daha fazla insana temas edebilir. Dijital dünyada var olan işletmelerin ve kurumların hemen hemen hepsinin kullandığı SEO, marka tanıtımı ve bilinirliği açısından da faydalı bir yöntemdir. Anahtar kelimeler üzerinden dönen bir sistem olan SEO içeriklerde; anahtar kelimenin iyi kurgulanması, doğru yerde kullanılması, firma ile bağlantılı olması ve doğru hizmete yönlendirmesi firmaların kendi tanıtımlarını en iyi şekilde yapmalarını sağlar.

SEO’nun Firmalar Açısından Önemi Nedir?

Gelişen internet dünyası ve yaygınlaşan kullanım, fiziksel işletmelerin dijital ortama taşınmasına neden oldu. Bu durum pazarlama ve satış rekabetinin de dijital olarak gerçekleşmesini sağladı. Günümüzde büyüklü küçüklü neredeyse bütün firmalar ve işletmeler dijital ortamda da yer alıyor. Bu durum internet üzerinden herhangi bir ürün, hizmet ya da servis araması yapan müşterilerin pek çok seçenek arasında tercih yapmasını zorlaştırır. İşte bu durumda devreye SEO girer. Kullanıcılar internetteki arama motorları üzerinden belirli anahtar kelimeleri kullanarak yaptıkları sonuçlar doğrultusunda en doğru firmaya ulaşırlar.

Arama motorları üzerinden bir ürüne ya da hizmete ulaşmaya çalışan müşteriler genellikle çıkan sonuçların ilk 3 tanesinden birini tercih ederler. Dolayısıyla bir firma arama sonucunda ne kadar üst sırada yer alırsa, bulunma ve müşteriler tarafından tercih edilme ihtimali de o kadar fazla olur. SEO ile firmalar hem oldukça düşük maliyetler harcayarak kendi reklamlarını yaparlar, hem de çok sayıda kullanıcıya ulaşırlar. İş büyütme, marka tanınırlığını artırma ve daha fazla kullanıcıya ulaşmak için temel bir strateji olan SEO ile firmaların sunduğu hizmet, ürün veya servis daha geniş bir kitleye ulaştırılır.

İlgini çekebilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in SEO