Sar nedir en yüksek sar değeri hangi telefonda

SAR Nedir?

Specific Absorption Rate (SAR) Türkçesi Özgül Soğurma Oranı, cep telefonlarından ve baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik gücün insan vücudu tarafından emilme hızıdır.

SAR Değeri Nedir?

SAR değeri, cep telefonu kullanan bir kişinin belirli bir süre boyunca maruz kalan doku kütlesinin bir birimi tarafından emilen maksimum enerjinin ölçüsüdür. Daha basit bir şekilde söylemek gerekirse birim kütle başına emilen gücün bir ölçüsüdür. SAR değerleri genellikle 1g veya 10g dokuda kilogram başına watt (W / kg) cinsinden ifade edilir.

Her cep telefonu modeli piyasaya sürülmeden önce radyo dalgası emisyonlarına karşı test edilir. Vücut dokusu tarafından ne kadar elektromanyetik enerjinin emildiğini belirlemek için bir ölçüm yapılır. Bu ölçümün sonucu, SAR değerini verir.

SAR Değeri Kaç Olmalı?

SAR değerinin olması gereken değerler ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. ABD Federal İletişim Komisyonu’na göre, vücut için 1,6 W / Kg ve altında bulunan SAR düzeyine sahip telefonlar güvenli kabul edilir. Avrupa ise telefonun 2W / kg’dan daha düşük bir SAR değerine sahip olmasını şart koşmaktadır. Türkiye de Avrupa’daki sınır değerleri kabul etmektedir.

SAR Değeri Yüksek Olursa Ne Olur?

Her gün cebimizde taşıdığımız telefonlar, boyutu ve modeli ne olursa olsun, bir miktar radyasyon yayar ve bu radyasyon kısırlığa neden olabilir. Yüksek SAR değerine sahip telefonlar hakkında çok fazla konuşma yapılsa da özellikle telefonu kulağımıza tuttuğumuzda ve konuştuğumuzda, hücresel düzeyde potansiyel olarak vücuda zarar verebilir.

Akıllı telefonların kansere yol açıp açmadığına dair bir fikir birliği olmasa da Dünya Sağlık Örgütü kesin bir kanıt olmadığını söylüyor. ABD ve Avrupa’da yapılan araştırmalar sonucunda araştırmacılar, telefonlardan gelen radyasyonun spermlere zarar verebileceğine ve kısırlığa neden olabileceğine giderek daha fazla ikna oluyorlar.

SAR Etkileri Nasıl Azaltılır?

  • Mümkünse telefon görüşmesini 30 dakikanın altında tutun ve telefon görüşmelerinizi kablolu kulaklık ile gerçekleştirin.
  • Sesli konuşmalar yerine görüntülü iletişimi tercih edin.
  • Telefon görüşmesi ve sesli mesajlar yerine SMS’i tercih edin.
  • Geceleri telefonla aynı odada uyumayın ya da telefonunuzu kapalı tutun.
  • Görüntü ve şıklığı bir kenara bırakın ve SAR değeri düşük telefonlar tercih edin.

İlgini çekebilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji