localhost wordpress tema değiştirme

Birçoğumuz wordpress site kurmadan önce localhost üzerinden temaları deneyerek başlıyoruz.

Bazı temaların maalesef desteği bittiği için veya başka sebeplerden dolayı bazı eklentilerle çakışması sonucu wordpressde hatalar oluşabiliyor. Bu hatalar sonucunda wp-admin girişimiz de etkileniyor ve site açılamaz hale geliyor. Emek harcayıp onlarca değişiklik yaptıktan sonra bir temanın emeklerimizi boşa çıkarmasını istemeyiz değil mi?

Sizlere bu sorunu database üzerinden nasıl çözebileceğinizi bu yazımda anlatacağım. Bu işlem database’e erişebiliyorsanız hosting üzerinde de işinize yarayacak bir yöntem aslında.

Xammp kontrol paneli ile localhost üzerinden wordpress database ile tema değiştirmeyi sizlere anlatacağım. Hadi başlayalım.

Localhost PhpmyAdmin Nasıl Açılır?

Xammp kontrol panelini açın ve Apache ve MySQL servislerinin çalıştığından emin olun. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere servisler yeşil yani çalışıyor.

xammp apache ve mysql servisler

Daha sonra MySQL Modülünün bulunduğu satırda Admin’e tıklıyoruz. Böylece varsayılan tarayıcınız üzerinden phpmyadmin’e erişim sağlamış oluyorsunuz.

xammp mysql admin

Xammp’ı buradan indirebilirsiniz.

Veritabanı ile WordPress Tema Değiştirme

WordPress kurarken oluşturduğumuz veritabanını seçiyoruz. Benim oluşturduğum veritabanı adı resimden de görüldüğü üzere wp_bursa.

Sağ tarafta wordpress’in vertabanı tablolarını göreceksiniz. Buradan wp_options‘a tıklıyoruz. Artık yapacağımız çok bir şey kalmadı son bir adımımız kaldı.

wp_options içindeki verilere ulaştık. Burada dikkat etmeniz gereken sütunlar option_name ve option_value. Option_id 40’ıncı ve 41’inci satırlarında bulunan template ve stylesheet’in option_value değerlerini değiştireceğiz.

\xampp\htdocs\wordpress\wp-content\themes yolunda bulunan sorunsuz olarak çalışan başka bir tema bulup temanın adını aşağıda resimdeki alanlara yazmanız gerekecek.

template ve stylesheet satırlarını değiştirme

kripto yazan alanları tema klasörümde bulunan twentytwentyone temasının adı ile değiştiriyorum ve böylece wp-admin’e giriş yapabiliyorum.

Not: Bu işlemi yapmanız için wordpress tema klasörünüzde başka bir temanın bulunması gerekiyor.

WordPress’de veritabanı ile tema değiştirme konusunda sorularınız olduğu takdirde sormaktan çekinmeyin. Umarım yararlı olmuştur.

Görüşmek üzere.

İlgini çekebilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Wordpress