jetpack güvenlik eklentisi

WordPress çok sık kullanılan bir CMS olduğu için bir çok kişi wordpress alt yapısı kullanılan sitelerin kolaylıkla hacklenebileceğini bilmiyor. Özellikle, wordpress sürümü ve/veya kullandığınız eklentiler güncel değilse. Tabi çözüm sadece eklentilerin güncel olması veya sizin parolanızın karmaşık olması değil. Bunları da çözümleyebilirler o yüzden kullanmanızı tavsiye ettiğim eklentiler var.

Bu yazımda sizlere Jetpack eklentisi ile bilgiler paylaşacağım. İlerleyen yazılarda diğer güvenlik eklentilerinden de bahsedeceğim.

Jetpack WP Güvenliği eklentisi bugün itibariyle 5 milyon’dan fazla indirmeye sahip. Fakat sadece 1.586 kere oylanmış ve 5 üzerinden 4 yıldız almıştır.

Jetpack – WP Güvenliği, Yedekleme, Hız ve Büyüme

Jetpack’i bir güvenlik eklentisi olarak adlandırmak yetersiz kalır çünkü güvenlik eklentisinden çok daha fazlasıdır.

Jetpack, web sitenizi güvenlik tehditlerine karşı izlemenin yanı sıra, web sitesi trafiğiniz hakkında analitik sağlayabilir, performansını optimize edebilir ve görünümünü özelleştirmenize izin verebilir.

Ancak bu makalede güvenliği ele aldığımız için eklentinin güvenlik özelliklerine göz atalım;

  1. Web sitenizi yedekleyin: Jetpack, web sitenizin önemli verilerini buluta yedekleyebilir. Bu şekilde, web siteniz saldırıya uğramış olsa bile, ayrı olarak depolandığı için verilerinizi kaybetmezsiniz. Ancak bu işlevsellik, yalnızca ücretli planlardan birinde mevcuttur. Ve satın aldığınız plana bağlı olarak, Jetpack web sitenizin verilerini günlük veya gerçek zamanlı olarak yedekler.
  2. Kaba kuvvet (Brute Force) koruması: Birçok bilgisayar korsanı, otomatik botlar aracılığıyla farklı kullanıcı adı / şifre kombinasyonları kullanarak sürekli olarak oturum açmaya çalışarak web sitenize erişimi zorlamaya çalışır. Jetpack, bu tür kaba kuvvet saldırılarını ve saldırıların geldiği IP adreslerini engeller. Bu, Jetpack’in temel özelliklerinden biridir, yani ücretli veya ücretsiz bir planda olsanız da bunu elde edersiniz.
  3. Kapalı kalma süresi izleme: Web sitenizin kapalı olduğu (yani çevrimdışı olduğu) durumlarda, Jetpack insanların web sitenize erişemeyeceğini e-posta yoluyla hemen size bildirir. Bu aynı zamanda eklentinin tüm planlarında bulunan temel bir özelliktir.
  4. Spam filtreleme: Jetpack, web sitenizden botlar veya ziyaretçiler tarafından gönderilen zararlı (spam) iletileri ve bağlantıları tarayabilir ve kaldırabilir. Bu özellik yalnızca ücretli planlarda mevcuttur.
  5. Otomatik kötü amaçlı yazılım taraması ve güvenlik düzeltmeleri: Jetpack, parmağınızı kaldırmanıza gerek kalmadan web sitenizi otomatik olarak tarayabilir ve kötü niyetli kod ve etkinlik bulması durumunda sizi bilgilendirebilir. Ayrıca bu eklenti, yaygın tehditleri kendi kendine otomatik olarak çözecektir. Ancak, bu işlevi yalnızca premium veya profesyonel plandaysanız alabileceğinizi unutmayın.

Tüm bu güvenlik özelliklerine ek olarak, web sitenizle ilgili istatistikler de sağlar, web sitesi gönderilerinizin sosyal medya hesaplarınızda paylaşılmasını otomatikleştirmenize olanak tanır.

Bu eklenti sayesinde, sınırsız dosya, resim ve video barındırma, web sitenizin etkinliğini görüntüleme, 100’den fazla ücretsiz temaya ve ek ücretli temalara erişim ve web siteniz için öncelikli desteğe de sahip olacaksınız.

jetpack planlar

Eklentinin web sitesini buraya tıklayarak ziyaret edebilir ve daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, “Jetpack – WP Güvenliği, Yedekleme, Hız ve Büyüme” eklentisi mükemmel özelliklere sahip olmasına rağmen çok premium (ücretli) versiyon kullanmadığınızda çok da cezbedici değil. Premium paket yıllık planda satın alındığında en düşük paket tutarı aylık 27₺, orta planda aylık 91₺ ve en son pakette aylık 366₺’dir. Görüldüğü üzere herkesin bütçesine uyması mümkün değil dolayısıyla karar sizin.

Jetpack – WP Güvenliği, Yedekleme, Hız ve Büyüme

8.3

Jetpack eklentisi mükemmel özelliklere sahip olmasına rağmen çok premium (ücretli) versiyon kullanmadığınızda çok da cezbedici değil. Premium paket yıllık planda satın alındığında en düşük paket tutarı aylık 27₺, orta planda aylık 91₺ ve en son pakette aylık 366₺'dir.

Artılar
  • Planlar açısından çok fazla esneklik var. Bütçeniz varsa bu bir avantaj olabilir.
  • Jetpack, "hepsi bir arada" bir araç olduğundan, birden çok eklentinin işlevselliğini sağlama potansiyeline sahiptir.
  • Kapsamlı bir özellik seti ile ücretsiz olarak sınırsız medya barındırma ve ücretli temalara erişim sağlar.
Eksiler
  • Jetpack, yalnızca temel düzeyde güvenlik sunar, geliştirilmesi gereken çok fazla üst düzey güvenlik eksiği var.
  • Sağladığı ek özellikler biraz basittir ve diğer eklentilerle karşılaştırılamaz.

İlgini çekebilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir