Google yeni uygulamayı devreye alıyor

Google çok yakın zamanda uygulamaya koyacağı uygulama politikasıyla öne çıkıyor. Politikaya göre, Google Play üzerinden indirilen uygulamaların kişisel bilgilere ve diğer uygulama verilerine ne seviyede ulaşacağı artık kontrol edilecek. Bu durumda kişisel bilgilere erişmediğini söyleyen sözde masum uygulamaların hangi seviyede bilgi sahibi olduğunu anlaşılacak. Bilgi erişim izni isteyen uygulamaların, Google’a bu bilgileri neden istediği ve nasıl kullanacağına dair detaylı bir rapor hazırlaması gerekecek. Veri gizliliğinin daha ön planda olacağı uygulama politikası 5 Mayıs 2021 tarihinde uygulanmaya başlayacak. Böylelikle uygulama geliştiricilerin kişisel veriler üzerindeki erişim seviyesi kısıtlanacak.

Google yeni uygulamayı devreye alıyor

Telefonlardaki Bilgi Erişimi

Google Play üzerinden indirilen pek çok uygulamanın, kişisel verilere erişim izni bulunur. Bu uygulamalar kamera, mikrofon, ses gibi telefon özelliklerine erişirken aynı zamanda cihazda yüklü bulunan diğer uygulamalara dair de bilgi toplayabilirler. Telefon sahiplerinin hangi uygulamaları kullandıklarını ve cihazda neleri depoladıklarını tam olarak görüntüleme iznine sahip olan uygulamalar, kullanıcıların haberi olmadan veri toplamaya devam ederler. Çoğu uygulama geliştirici topladığı verileri kendi uygulamasını geliştirmek ve kullanım oranını arttırmak için kullansa da, Google uygulamaya koyacağı yeni politika ile buna bir son veriyor.

Artık uygulama geliştiricileri, sadece uygulama dahilinde izin isteyebilecek ve ve belirli bir seviyede izne sahip olacaklar. Uygulamanın temel işlevlerine yönelik izinler dışında özellikli izin erişimi olmayacak uygulamalar, cihazdaki yüklü diğer uygulamaları da kontrol edemeyecekler. Böylelikle cihaz sahibini koruyan bu yeni politika, uygulamaların daha fazla erişim izni talep etmesi dahilinde bir dizi açıklama ve rapor sunmasını gerektirecek. Cihazdaki diğer uygulama ve belgeleri kontrol eden antivirüs uygulamaları ya da finansal işlemleri kapsayan uygulamalar gibi güvenlik temelli uygulamaların dışında herhangi bir uygulama geliştiricisinin kapsamlı veri erişim izni bulunmayacak.

Google’ın sunduğu yeni politikaya uyum sağlamayan uygulamaların Play Store üzerinden kaldırılması işlemi yavaş yavaş başlatıldı. Politikanın kabul edildiği tarihten itibaren gerekli adımları tamamlamayan uygulamalar da artık Play Store da yer almayacak. Kullanıcıların bilgileri kötüye kullandığını düşündüğü geliştirileri engellemek için uygulamayı güncellemek ve gerekiyorsa Google’a bildirmek durumunda kalacak.

İlgini çekebilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji