sandbox google

SEO ile uyumlu kaliteli bir web sitesine sahip olmanıza rağmen, arama sonuçlarından yeterince iyi faydalanamıyorsanız Sandbox’a düşmüş olabilirsiniz. Doğru ve kaliteli anahtar kelime kullanımını sonucunda arama motorunda ilk sıralarda çıkan siteniz bir anda 3. 4. sayfada çıkmaya başladıysa veya sıfırdan bir internet sitesi kurduysanız muhtemelen Sandbox’tasınız. Yüksek kitle ve gelir kaybı anlamına gelen Sandbox, firmalar için hiç de istenilen bir durum değildir. Sitelerin Sandbox’a düşmesinin arkasında çeşitli sebepler bulunabilir. Özellikle yeni kurulmuş internet siteleri için bir filtreleme sistemi olan Sandbox, maalesef bazı zamanlarda uzun yıllar iyi şekilde çalışan internet sitelerinde de karşılaşılabilir.

Sandbox’a düşme nedenlerinin başında şunlar bulunur:

  • Çok fazla anahtar kelime kullanımı
  • Kopya içerik paylaşımı
  • Otomatik hazırlanan bot içerikler
  • Gizli yazı veya linkler
  • Çok fazla etiket kullanımı
  • Çok fazla rich snippet kullanımı
  • Dışarıya giden bağlantıları aşırı kullanma

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Google internet sitesinde gerçekleştirdiğiniz eylemleri sürekli olarak denetleyen bir sisteme sahiptir. Arama motorlarını manipüle etmeden organik bir büyüme sağlamak için arama motoru üzerinde hile yapmamanız ve internet sitenizi güvenli şekilde inşa etmeniz gerekir. Kaliteli ve özgün içerik paylaşımı yapan internet sitelerinde Sandbox’a düşme sorunu bir tehlike değildir. Ancak bu sitelerde de zaman zaman böyle sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunun nedeni; internet sitesinin kullandığı backlinklerin güvenilir olmayan kaynaklardan gelmesi olabilir. Bu kapsamda backlink aldığınız sitelerin spam scorelarına göz atmanızı öneririm. Backlink alınan sitelerin spam scorelarına ulaşmak için chrome kullanıyorsanız MozBar eklentisini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Sandbox sürekli devam eden bir ceza değildir. Sadece internet sitesindeki trafiği yavaşlatarak spam ve güvenli olmayan eylemleri kısıtlamayı amaçlar. Belirli bir süre hiçbir aktivite göstermeyen kaliteli içeriğe sahip internet siteleri, belirli bir süre sonunda Sandbox’tan kurtulabilirler. Bunun için bu süreçteki içerik paylaşımının kontrol altında tutulması, sınırlı ve kaliteli içerik üretimi gereklidir. Spam olmayan kaliteli içerik paylaşımı internet sitenizin tekrar arama motoru sonuçlarında üst sırada çıkmasını sağlar. İleride benzer durumlarla karşılaşmamak için sitenizdeki backlink kullanımını sınırlandırmanız, aşırı derecede dışarı bağlantı linki kullanmamanız ve aldığınız dış bağlantı kaynaklarının kalitesini kontrol etmeniz önerilir. Yüksek kaliteli, yerinde anahtar kelimeye sahip, düzgün içerikler üretiyorsanız Sandbox’tan korkmanıza gerek yok.

 

İlgini çekebilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in SEO

Seo neden önemlidir
SEO

Seo Neden Önemli?

Search Engine Optimization, kısaca SEO “Arama Motoru Optimizasyonu” şeklinde tanımlanan bir terimdir. İnternet ...