en çok veriyi android gönderiyor

Bir çalışmaya göre; Android, Google’a iOS’un Apple’a gönderdiğinden 20 kat daha fazla veri gönderiyor. Google, bu çalışmanın kusurlu bir metodolojiye dayandığını söyleyerek tahmine itiraz ediyor.

Bir iPhone veya Android cihazınız olsun, konumunuz, telefon numaranız ve yerel ağ ayrıntılarınız dahil olmak üzere sürekli olarak verileri Apple veya Google’a gönderir. Şimdi bir araştırmacı, hem IOS hem de Android cihaz verilerini günün her saati toplarken, cihazlar boştayken, kutudan çıkar çıkmaz veya kullanıcılar devre dışı bıraktıktan sonra bile Google mobil işletim sistemi, Apple rakibinden yaklaşık 20 kat daha fazla veri toplar.

İrlanda’daki Trinity College’dan araştırmacı Douglas Leith, hem IOS hem de Android’in telemetri verilerini ana gemilerine ilettiğini söyledi. Her iki işletim sistemi de, bir kullanıcı SIM kart takmak veya telefon ayarları ekranına göz atmak gibi basit şeyler yaptığında Apple ve Google’a veri gönderir. Cihazlar boşta olsa bile ortalama 4,5 dakikada bir back-end sunucusuna bağlanır.

Veriler sadece işletim sistemlerinden gönderilmiyor

Apple veya Google’a veri gönderenler yalnızca işletim sistemleri değildi. Önceden yüklenmiş uygulamalar veya hizmetler, açılmadıklarında veya kullanılmadıklarında bile ağ bağlantıları kurdular. iOS, Apple verilerini otomatik olarak Siri, Safari ve iCloud’dan gönderirken, Android Chrome, YouTube, Google Dokümanlar, Safetyhub, Google Messenger, cihaz saati ve Google arama çubuğundan veri topladı.

Leith, Android’in öne çıktığı yerin topladığı veri miktarında olduğunu söyledi. Başlangıçta, bir Android cihazı Google’a yaklaşık 1 MB veri gönderir, iOS ise Apple’a 42 KB civarında veri gönderir. Boştayken Android, Google’a her 12 saatte bir kabaca 1 MB veri gönderirken, iOS aynı dönemde Apple’a yaklaşık 52 KB veri gönderir. ABD’de yapılan bir araştırmada, sadece ABD’de Android’in toplu olarak her 12 saatte bir yaklaşık 1,3 TB veri topladığı, aynı dönemde, iOS’un yaklaşık 5,8 GB topladığı ortaya çıkmıştır.

Google bu sonuçları yalanlıyor

Google, her işletim sistemi tarafından toplanan verileri ölçmek için hatalı yöntemlere dayandıklarını söyleyerek bulgulara itiraz etti. Şirket ayrıca veri toplamanın İnternet’e bağlı herhangi bir cihazın temel işlevi olduğunu iddia etti.

Google adına konuşan bir sözcü, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Araştırmacının veri hacmini ölçme metodolojisindeki kusurları belirledik. Dolayısıyla, makalenin bir Android cihazın bir iPhone’dan 20 kat daha fazla veri paylaştığı yönündeki iddialarına katılmıyoruz. Araştırmalarımıza göre, bu bulgular büyük ölçüde yanlış. Biz de metodoloji endişelerimizi makale yayınlamadan önce araştırmacı ile paylaştık.

Bu araştırma, akıllı telefonların nasıl çalıştığını büyük ölçüde özetliyor. Modern otomobiller, araç bileşenleri, güvenlik durumları ve servis programları hakkında düzenli olarak temel verileri otomobil üreticilerine gönderir ve cep telefonları da benzer şekillerde çalışır. Bu rapor, iOS veya Android yazılımının güncel olmasını, hizmetlerin amaçlandığı gibi çalışmasını ve telefonun güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olan iletişimleri ayrıntılarıyla anlatır.

Temsilci, arka planda, bir kullanıcının Google OS tarafından tüm telemetri verilerini toplamayı devre dışı bırakabileceğini söylemenin yanlış olduğunu söyledi. “Android Kullanımı ve Teşhisi” onay kutusu, Google’ın cihazın normal çalışması için gerekli olduğunu düşündüğü telemetri verilerini kapsamaz. Örneğin, Aygıt Yapılandırma hizmeti tarafından toplanan telemetri bilgileri, işletim sistemini güncellemek ve hataları örtmek için gereklidir.

Bu gönderi yayınlandıktan sonra gönderilen bir e-postada Leith, yanıtın “Google ile yaşadığım etkileşimleri doğru bir şekilde tanımlamadığını” ve onun görüşüne göre “olumlu yanıltıcı” olduğunu söyledi. Düzeltme talebinde bulunmak için Google ile iletişime geçtiğini söyledi. Cuma günü, Google sözcüsü şirketin açıklamayı geri çekme gibi bir planı olmadığını söyledi. Sözcü, şirketin Leith’in araştırmalarının çoğunun doğru olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Bir günde toplanan bilgiler

Leith, ölçümlerini Android 10 çalıştıran bir Google Pixel 2 ve iOS 13.6.1 çalıştıran bir iPhone 8 kullanarak gerçekleştirdi.

Cihazlar aşağıdaki şartlar oluştuğunda veri topluyor:

  • Fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra ilk başlatmada
  • SIM takıldığında veya çıkarıldığında
  • Cihaz boştayken
  • Ayarlar ekranı görüntülendiğinde
  • Konum etkinleştirildiğinde veya devre dışı bırakıldığında
  • Kullanıcı önceden yüklenmiş uygulama mağazasına giriş yaptığında

Douglas Leith, her iki işletim sistemi tarafından veri toplamanın endişe verici olduğunu, çünkü bir kullanıcının adı, e-posta adresi, ödeme kartı verileri ve muhtemelen kullanıcının sahip olduğu diğer cihazlarla kolayca bağlantılı olduğunu söyledi. Ayrıca, back-end sunuculara yapılan sürekli bağlantılar, zorunlu olarak cihazın IP adresini ve dolayısıyla kullanıcının genel coğrafi konumunu ortaya çıkarır.

Douglas Leith, “Şu anda, bu veri paylaşımını önlemek için çok az seçenek var.” diye yazdı.

İlgini çekebilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Teknoloji