Birçoğumuz “Blog Yazısı” ile “Makale” tabirlerini çok fazla karıştırıyoruz. Fakat, bu iki tabir birbirinden farklıdır ve blog yazısı bir makale türü değildir.

Ürün ve hizmet satan işletmeler bile sitesine ziyaretçi çekmek için blog yazısı ve makale yazmak zorundadır. Aksi takdirde rakiplerinizden çok geride olursunuz.

Pek çoğunuzun “Web sitemde paylaştığım içerik makale mi yoksa blog yazısı mı?” diye sorduğunu duyuyorum. Bu soruya yazımı okuduktan sonra kesin cevabını vermiş olacaksın.

Dilersen ikisi arasındaki en önemli farklara bakalım.

Blog Yazıları ve Makaleler Arasındaki Fark

  1. En büyük fark: Bir blog yazısı bir web sitesinde bir blog içinde yayınlanırken, bir makale çevrimiçi veya çevrimdışı tüm haber kaynaklarında yayınlanır.
  2. Blog gönderileri, ters kronolojik sırayla (en yenisi ilk önce) yayınlanırken, makaleler belirli bir sırayla değil, yayınlanma tarihlerine göre zaman damgasına sahiptir.
  3. Bir blog yazısı genellikle görüşe dayalı kişisel bir bakış açısıyla yazılır, gerçekleri veya bilgileri içerebilir ancak deneyime dayanır. Makale göre daha fazla kişisel bilgi içerir. Bir makale tipik olarak gerçekleri, bilgileri, haberleri ve tarafsız bakış açısını iletmek için yazılır.
  4. Bir blog gönderisinin uzunluğu genellikle bir makaleden çok daha azdır ve 250 kelimeden 5000 kelimeye kadar yazılabilmektedir. Makaleler genellikle çok daha derinlemesine yazılır ve  gerçek bir amaç olmaksızın konunun her yönünü araştıran 2500 kelime aralığından başlar.
  5. Bir blog gönderisinin amacı, site içi veya site dışı birçok linkleme yaparak SEO sıralaması oluşturmak ve bir ziyaretçiyi bir sitede mümkün olduğunca uzun süre tutmaktır. Makalenin asıl amacı, objektif olarak konuya ilişkin bilgileri eyleme çağrı (Call-to-action) yapmaksızın okuyucuya aktarmaktır.
  6. Makale yazılırken resmi bir dil tercih edilir. Fakat, bir blog gönderisi yazılırken gayri resmi bir dil kullanılır( kişisel yorumlar içerir ve hatta argo dil kullanılabilmektedir).
  7. Blog gönderisinin yapısı, okuyucunun abartısını ve ilgisini vurgulamak için kısa cümleler, parçalanmış cümleler, birçok nokta-nokta-nokta ve hatta ünlem işaretleri ile çok esnektir.
  8. Makaleler daha az dramatik ve çok daha düzgün dilbilgisi ile yazılmaktadır.(Günümüzde SEO açısından blog yazılarının da dilbilgisi açısından sorunsuz olması gerekiyor.)

Hem blog hem de makaleler işini internet ortamına taşımız olan tüm iş kollarında gereklidir. Bu şekilde marka bilinirliği oluşturulmasına katkı sağlanmış olur. Ziyaretçi sitende işine yarayan bir yazı bulduğunda benzer içerikler için tekrar siteni ziyaret edecek ve o bir kişinin aklına kazınmış olacaksın.

Sonuç olarak şunu söyleyebilirim ki; Bill Gates’in 1996 yılında yazmış olduğu makalenin başlığı hala geçerliliğini korumaktadır.

“CONTENT IS KING” yani içerik kraldır.

İkisi arasındaki farkları hakkıyla öğrenir ve her birini doğru kullanırsan, aradığın trafiği ve dönüşümleri artırabilirsin.

İlgini çekebilir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Wordpress